دندانهای شیری، مهمان نیستند

متاسفانه، اطلاعات عموم مردم درباره دندانهای شیری اندک است. اغلب پدر و مادرها، معتقدند که دندانهای شیری مهمان امروز و فردای دهان فرزندانشان هستند و توجه خاصی به این دندانها نمی کنند. هر چند دندانهای شیری سری اول دندانها و به اصطلاح دندانهای دوران کودکی هستند، اما از جهتهای مختلفی حائز اهمیت اند و نگهداری و حفظ آنها تا زمانی که بصورت طبیعی بیفتند لازم و ضروری است. اهمیت دندانهای شیری از جهات مختلف بررسی می شود:

-          زیبایی: کودکان، به خلاف تصور ما، به ظاهرشان اهمیت زیادی می دهند. هر چند ممکن است علاقه به زیبا بودن را بیان نکنند اما دوست دارند لبخنذی زیبا داشته باشند. سیاه بودن دندانهای کودک و یا خالی بودن جای یک دندان کشیده شده او را ناراحت می کند و اعتماد به نفس او را به خطر می اندازد.

-          تکلم: از موارد مهم دیگر درباره دندانهای شیری، نقش آنها در تکلم است. دندانها به همراه زبان و لبها، حرکتهای گوناگون را برای ادای حروف و کلمات دیکته می کنند. اگر به دلیل بی توجهی و سهل انگاری دندانهای کودک دچار پوسیدگی شود و دندانپزشک مجبور به خارج کردن آنها شود، خصوصاً در مورد فقدان دندانهای جلویی، تکلم کودکان دچار اشکال می شود و بیان بعضی از حروف را به سختی انجام خواهند داد.

-          تغذیه: اغلب مادرها و پدرها، نگران تغذیه بچه ها هستند. آیا کودکم خوب غذا می خورد؟ آیا رشد خوب و مناسبی دارد؟ آیا وزن گرفته و قدش بلندتر شده است؟ اگر شما هم جزو این گروه مادرها و پدرهای حساس هستید، به یاد داشته باشید که داشتن دندانهای شیری خوب و سالم به کودک شما کمک خواهد کرد که خوب غذا بخورد و از تمام گروه های غذایی به خوبی استفاده کند و بهره ببرد. کودکی که به دلیل پوسیدگی، دندان درد دارد و یا حفره ای در دندانهای خود احساس می کند، از خوردن سر باز می زد و بهانه گیری خواهد کرد.

-          دندانهای شیری، راهنمای رویش دندانهای دائمی: هیچ فکر کرده اید چرا ما انسانها، در طول عمرمان داشتن دو سری دندان را تجربه می کنیم؟ علت آن جالب و واضح است. هنگامی که انسانها در دوره کودکی هستند فک و دهان کوچکی دارند و به همان نسبت نیازمند دندانهای کوچک و با تعداد کمتر ( مناسب با فضای فکی) هستند. با رشد انسان و بزرگتر شدن سر، دهان و فک، فضای فکی و قوس آن نیز گسترش می یابد و فضا برای دندانهای بزرگتر و با تعداد بیشتر باز می شود. اما به این نکته توجه کنید: هر دندان شیری راهنمای رویش دندان دائمی زیرین خود است. با افزایش سن و بزرگتر شدن جوانه دندان دائمی، این دندانها به سمت دندان شیری بالای خود حرکت می کنند، ریشه آن را تحلیل برده و دندان شیری را لق می کنند. با افتادن دندان شیری، دندان دائمی به سمت لثه حرکت کرده، رویش پیدا می کند و در جای اصلی و صحیح خود در دهان قرار می گیرد. اگر دندان شیری، به دلیل پوسیدگی و یا ضربه زودتر از موقع از دهان خارج شده و فضای آن حفظ نشود، دندانهای شیری کناری، این فضا را پر خواهند کرد و جایی برای رویش دندان دائمی زیرین نخواهد مان. در این حالت مشکلات ارتودنسی دهان کودک یا نوجوان را تهدید می کند. اگر به دلیلی دندانپزشک مجبور شد، دندان شیری کودک را زودتر از موعد خارج کند، به جای آن از دستگاهی بنام فضا نگهدارنده استفاده می کند. این دستگاه، فضا را برای رویش دندان شیری، حفظ می کند و با رویش دندان دائمی زیرین، دستگاه از دهان خارج شده، رشد طبیعی دندان دائمی ادامه پیدا می کند. فضا نگهدارنده ها ممکن است بصورت ثابت بوده و در دهان چسبانده شود یا به صورت پلاکهای متحرک ساخته شوند. کودک می تواند پلاک متحرک را هنگام غذا خوردن از دهان خارج کرده و بعد از آن دوباره در دهان قرار دهد.

-          عفونت و ضربه به دندانهای شیری هر دو خطرناک هستند و ممکن است جوانه دندانهای دائمی زیرین را تهدید کند. بنابراین اگر دندان شیری کودکتان دچار ضربه شد، حتماً برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

/ 0 نظر / 28 بازدید