کودکی می آید،دندانی میرود!

شاید این جمله به گوش شما آشنا باشد:"قبل از به دنیا اومدن بچه ها دندونام سفید بودن عین مروارید،با دنیا اومدن هر کدومشون،انگار یکی از دندونام پوسید و خراب شد."

بیان جمله هایی از این دست شاید برای نسل گذشته با توجه به کمبود اطلاعات و امکانات درمانی تا حدی قابل قبول باشد اما امروزه دیگر پذیرفتن انکه حاملگی و تولد کودکان باعث تخریب و از بین رفتن دندان های مادر می شود ،دور از ذهن و عجیب به نظر  میرسد.هر چند دوران بارداری تغییرات هورمونی و جسمی به همراه دارد که ممکن است بر سیستم  دهان ودندان مادر نیز تاثیربگذارد اما می توان به آسانی و با اندکی رسیدگی از این دوران گذشت و سفیدی دندان ها ی مادر را با شیرینی لبخند کودکش با هم آمیخت.

    قبل از بارداری

یکی از مهم ترین نکات در حفظ سلامت دندانها در طول بارداری آن است که مادر قبل از اقدام به بارداری برای کنترل وضعیت دندان های خود وانجام درمان های لازم به دندانپزشک مراجعه کند . این برنامه ریزی به مادر کمک می کند که در طول زمان بارداری نیاز کمتری به درمان های اورژانس دندانپزشکی داشته باشد. اگر قصد بارداری دارید و برای کنترل قبل از بارداری به دندانپزشک مراجعه کرده اید لازم است به وضوح هدف از مراجعه خود را به دندانپزشک توضیح دهید تا او بهتر بتواند درباره وضعیت دندان های شما تصمیم بگیرد.

  جای پای بارداری روی لثه ها

یکی از مهم تری تغییراتی که در طول بارداری در دهان اتفاق می افتد،وضعیت لثه هاست.در این دوران به دلیل تغییرلت شدید هورمونی،لثه ها درچار تغییراتی میشوند که در افراد مختلف از شدید تا ضعیف متفاوت است.در دوران بارداری سطح هورمون پروژسترون تا 10 برابر حد معمول افزایش می یابد و این افزایش هورمونی و تغییرات سیستم ایمنی زمینه را برای آغاز التهاب لثه فراهم می کند.

با شروع ماه دوم باردای مادر ممکن است احساس کند که لثه هایش دچار التهاب و تورم شده است وگاهی ممکن هنگام مسواک زدن از لثه ها خونریزی اتفاق بیفتد  .به این حالت "ژنژیویت بارداری " میگویند.این التهاب ممکن است تا ماه آخر بارداری ادامه پیدا کند و معمولا بعد از پایان بارداری خود به خود بهبود می یابد.

اگر در روران بارداری به التهاب لثه دچار شدید برای کنترل التهاب و بهبود وضعیت لثه هایتان:

 - روزی دوبار و هر بار حداقل به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.

 -هر روز نخ دندان بکشید.

 - از دهان شویه های بدون الکل برای کاهش باکتری های دهان استفاده کنید.

 - به دندانپزشک مراجعه کنید. انجام جرم گیری و بروساژ توسط دندانپزشک به کاهش التهاب لثه ها در بارداری کمک میکند.انجام جرم گیری و بروساژ در هر زمان از بارداری بلامانع است و خطری جنین را تهدید نخواهد کرد.

 

تومور حاملگی

بین 2 تا 10 درصد زنان باردار در سه ماهه دوم بارداری خود برجستگی مخاطی را روی لثه خود تجربه می کنند که به اشتباه به تومور حاملگی موسوم شده است در حالیکه این برجستگی مخاطی به هیچ وجه ماهیت بدخیم ندارد و در اغلب مواقع بدون نیاز به درمان خاصی پس از پایان بارداری از بین می رود .اگر این ضایعه در حدی بزرگ شود که با تغذی یا تکلم مادر تداخل کند ممکن است دندانپزشک در طول بارداری اقدام به برداشتن آن با روش جراحی بکند.

علت ایجاد این ضایعه نا معلوم است.بهداشت نامناسب،تغییرات هورمونی،ضربه و ویروسها از دلیل های احتمالی این ضایعه است.

  سایش های دندانی

استفراغ به دنبال ویار های دوران بارداری بسیار شایع است .با هر بار استفراغ مقداری از اسید معده به دهان باز می گردد و قرار گیری مداوم دندان ها در مجاورت اسید می تواند منجر به سایش های شدید شیمیایی در مینای دندان شود .اگر در دوران بارداری هستید و استفراغ های مداوم را تجربه می کنید ،هرگز بلافاصله بعد از استفراغ و برای تغییر مزه دهانتان مسواک نزنید زیرا در این حالت مینای دندان به دلیل اسید معده تا حد زیادی ضعیف شده است و مسواک زدن به سایش زیاد آن کمک خواهد کرد. دهانشویه کردن مخلوطی از آب و جوش شیرین  بعد از  استفراغ به خنثی کردن حالت اسیدی موجود در دهان کمک میکند و دندان ها را محافظت خواهد کرد.

 

چگونه از دندان هایم مراقبت کنم

  شاید دوران بارداری یکی از مهم ترین دوران هایی است که توجه به   بهداشت و سلامت دهان و دندان اهمیت پیدا می کند.اگر باردار هستید:

-به سلامت تغذیه خود توجه کنید.مصرف پروتین،کلسیم،ویتامین های آ،ث و د به حفظ سلامت دندان و دهان کمک می کند.

-روزی دوبار و هر بار لااقل به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.

-هر روز نخ دندان بکشید.

از دهان شویه های ضد باکتری بدون الکل و با خاصیت قلیایی استفاده کنید.

 

آیا در طول بارداری می توانم به دندانپزشکی بروم

 

در طول بارداری بهتر است تنها اقدامات اورژانس دندانپزشکی انجام شود و انجام درمان های انتخابی دندانی به بعد از دوران بارداری موکول شود . بهترین زمان برای انجام درمان های دندانی سه ماهه دوم بارداری است. در سه ماهه اول بارداری به دلیل رشد سریع و تشکیل اعضای جنین بهتر است از انجام رادیوگرافی و انجاج درمان های دندانپزشکی پرهیز شود. بعد از هفته 20 بارداری نیز بهتر است مادر به مدت طولانی به پشت نخوابد زیرا این کار باعث ایجاد اختلال در جریان خون متدر و جنین خواهد شد پس انجام  درمان های دندانی در این دوران نیز باید با احتیاط انجام شود. به هر حال اگر در دوران بارداری به دلیل خاصی مجبور شدید درمان دندانی دریافت کنید،نگران نباشید و خونسردی خود را از دست ندهید.دندانپزشک با مشورک با پزشک متخصص زنان شما خواهد توانست با کمترین مشکل برای شما و کودکتان ،مشکل شما را برطرف کرده و آرامش را به شما برگرداند.

/ 0 نظر / 26 بازدید