قلبت تو را دوست دارد، تو هم مواظبش باش.

نظرتان درباره یکی از پرکارترین ماهیچه های بدن چیست؟ چیزی حدود 80-70 بار در دقیقه می تپد، خون را به سرتاسر بدن شما می رساند و تقریباً شما همیشه بیاد ندارید که قلب دارید. یعنی حضورش آن قدر آرام و بی صدا است ( فقط به گوشی های پزشکی وجودش را اعلام می کند) که شما تقریباً در زندگی روزانه تان، فراموشش می کنید. اگر شما 40 سال داشته باشید و در حالی که هر سال از 365 روز و هر روز از 24 ساعت و هر ساعت از 60 دقیقه تشکیل شده است، اگر بطور میانگین قلب شما در هر دقیقه 60 بار تپیده باشد، پیدا کنید که از روز تولدتان تا به امروز قلبتان چقدر فعالیت کرده است و شما به شکل و شمایل و وضعیت امروزتان رسانده است.

داشتن قلبی سالم و پر انرژی، نعمتی بزرگ است که شکر آن بسیار و بسیار واجب است. صحت این مطلب را می توانید از کسانی بپرسید که خدای نکرده، گرهی در کار عملکرد قلبشان افتاده است. شکر برای نعمت را هم می توان به زبان بیان کرد و هم می توان در عمل به انجام رساند. اگر به کمک راه های ساده و نه چندان مشکل، شیوه زندگی روزانه تان را به سمتی ببرید که قلبتان سالم بماند، آن گاه می توان گفت که در عمل، شکر داشتن نعمتی بنام «قلب» را به جای آورده اید.

آن ها که قلب را تهدید می کنند.

هر چند قلب در آغاز به خوبی و بی اشکال کار می کند، اما طبیعی است که مثل هر ماشین دیگری، اگر خوب به آن رسیدگی نشود، آزرده شده و دیر یا زود دچار اشکال و اختلال می شود. بعضی از بیماریهای عمومی بدن، بطور مستقیم یا غیر مستقیم روی سلامت قلب تاثیر می گذارند و عملکرد آن را دچار مشکل می کنند. گاهی نیز این بیماریها و ارتباط آنها با قلب، عجیب و غریب بنظر می رسد. مثلاً ارتباط بیماریهای لثه با مشکلات قلبی.

از بیماری لثه تا حمله قلبی

دهان پر از تعداد بیشماری باکتری است. بعضی از آنها پوسیدگی زا و بعضی دیگر مسبب بیماری های لثه هستند. پژوهشگران دریافته اند که گونه های پیشرفته بیماریهای لثه ممکن است احتمال ایجاد بیماریهایی در رگهای خونی، تنگی شریانها و حتی سکته قلبی را افزایش دهد. چگونه این اتفاق می افتد؟ نظریات مختلفی در این مورد وجود دارد. یک نظریه بیان می کند که حضور باکتری های دهانی در جریان خون به قلب می رسد و آن را درگیر می کند اما نظریه محکم تری بیان می کند که وارد شدن باکتریهای بیماری زای لثه به جریان خون باعث ضخیم شدن دیواره های رگهای قلبی شده، قلب را دچار اختلال می کند. از سوی دیگر محققان به این نتیجه رسیده اند که کسانی که بیماریهای شدید لثه دارند، 4 برابر بیش از افرادی با لثه های سالم در معرض سکته قلبی قرار دارند.

بنابراین اگر دوست دارید قلبی سالم داشته باشید، به دهان و دندانتان خوب رسیدگی کنید، به این علامتها دقت کنید و اگر آنها را در دهانتان احساس می کنید، سری به یک دندانپزشک مجرب بزنید:

-          خونریزی از لثه ها هنگام مسواک زدن

-          قرمزی، تورم و التهاب لثه ها

-          پس روی (تحلیل) لثه ها از روی دندان

-          بوی بد دهان که مزمن باشد.

-          لقی دندانها

 

سیگار کشنده است ...

سیگار می کشد، نه تنها به دلیل سرطانزا بودنش، نه فقط به خاطر ایجاد مشکل ریوی، بلکه به خاطر اینکه بر سلامت قلب تاثیر می گذارد. سیگار کشیدن باعث می شود که مقدار اکسیژن خون کاهش یابد و این موضوع باعث آسیب به دیواره شریانهای قلبی می شود. سیگار کشیدن خطر سکته قلبی را زیاد می کند و احتمال بیماری های رگهای قلب را افزایش می دهد.

سیگار کشیدن خون را غلیظ می کند و سلولهای خونی را به نوعی به هم می چسباند. این حالت باعث می شود که جریان خون در سرخرگها آهسته شود و احتمال بسته شدن سرخرگها افزایش یابد. بسته شدن رگهای قلبی باعث حمله قلبی و یا سکته خواهد شد.

سیگار باعث می شود که دیواره رگها چسبناک شده و کم کم به وسیله مواد چربی بنام «پلاک» تنگ و یا مسدود شود. سیگاری های معمولاً دستها و پاهای سردی دارند زیرا سرخرگهای انتهایی آنها تنگ و مسدود شده و خون به خوبی در آنها جریان پیدا نمی کند. اگر این انسداد در رگهای تغذیه کننده قلب اتفاق بیفتد شخص دچار آنژین صدری خواهد شد. اگر این پلاک در یک رگ باریک تغذیه کننده قلب تشکیل شود و جریان خون این سرخرگ را قطع کند، شخص دچار حمله قلبی خواهد شد.

کلسترول شما چند است؟

کلسترول نوعی چربی است که بطور طبیعی در بدن ساخته می شود. کلسترول می تواند از طریق مواد غذایی نیز به بدن ما برسد. کلسترول در ذات خود ماده مفیدی برای بدن است. اما مشکل وقتی پیش می آید که مقدار آن در خون، بیش از نیاز بدن باشد. کلسترول بالای خون به مرور زمان در رگها رسوب کرده و رگهای قلبی را مسدود می کند و خونرسانی به قلب را دچار اختلال می کند. بیشترین کلسترول اضافی، از طریق مصرف غذاهای پرچرب با چربی های غیراشباع به بدن ما می رسد.

دو نوع کلسترول در خون ما شناخته شده اند

LDL (کلسترول بد): این نوع کلسترول اگر از حد مجاز بالاتر باشد ممکن است در رگهای تغذیه کننده قلب پلاک ایجاد کرده و خطر بیماری های رگهای قلب را افزایش دهد.

HDL (کلسترول خوب): این کلسترول از قلب در مقابل بیماریهای شریانی مراقبت می کند.

بیشتر کلسترول خون ما از نوع کلسترول بد است و مقدار کمی کلسترول خوب در خون ما وجود دارد.

فشار خون به قلب فشار می آورد!

فشار خون به مقدار فشاری اطلاق می شود که در هنگام پمپ شدن خون در سرخرگهای بدن اندازه گیری شود. فشارخون به دو عامل بستگی دارد: اول این که قلب با چه قدرتی خون را در رگها پمپ می کند و دوم اینکه رگها چه مقاومتی در برابر حرکت جریان خون از خود نشان می دهند.

فشار خون شما ممکن است بسته به عوامل مختلف در طول روز چندین بار بالا و پایین برود. اما اگر فشار خون کسی مدت طولانی بالاتر از حد مجاز بماند، « فشار خون بالا» خوانده می شود. سابقه خانوادگی، الگوی مصرف غذایی، مصرف الکل، وزن و مقدار فعالیت فیزیکی بر فشار خون تاثیر می گذارند. بعضی از داروها مثل قرصهای ضد حاملگی یا داروهای مربوط به آرتروز هم ممکن است فشار خون را بالا ببرد.

بالا بودن فشار خون ممکن است فشار زیادی به قلب و رگهای تغذیه کننده آن وارد کند و نیز امکان تشکیل لخته در شریانهای قلبی را بالا ببرد. در نتیجه اسکان حمله و سکته قلبی بالا می رود. فشار خون بالا ممکن است سایر اندامها مثل چشم، کلیه و پاها را نیز به خطر تهدید کند.

اگر فشار خون بالا، درمان نشود، قلب ضعیف خواهد شد، زیرا مدت طولانی بیش از حد توانش فعالیت می کند. این حالت نارسایی قلبی خوانده می شود و علامتهایی مثل خستگی، تنگی نفس و تورم پاها و زانوها را در پی خواهد داشت.

 

دیابت را جدی بگیرید

دیابت خطر ابتلا به حمله قلبی، آنژین و سکته قلبی را افزایش می دهد. دیابت بر 2 نوع است.

نوع 1: که سابق به دیابت وابسته به انسولین نامیده می شد.

نوع 2: سابقاً به نام دیابت غیروابسته به انسولین خوانده می شد.

اگر دیابت دارید، مهم است که شرایط عمومی بدنتان را در وضعیت خوبی نگه دارید: ورزش کنید، غذاهای سالم بخورید و وزنتان را در حالت مناسبی نگهدارید. سیگار نکشید. مقدار کلسترول را پایین نگه دارید، فشار خونتان را کنترل کنید و مرتب معاینه شوید تا قلبی سالم داشته باشید.

 

جنگ با نان خامنه ای!!

خوردن مقدار زیادی غذای چرب با یک شیشه نوشابه و بعد هم یکی دو تا نان خامه ای خوشمزه ممکن است خیلی دلچسب باشد اما لطفاً توجه کنید. چاقی خطر ایجاد

-          بیماری رگهای قلبی

-          فشار خون بالا

-          کلسترول خون بالا

-          بیماریهای کیسه صفرا

-          آرتروز و درد مفاصل

-          اختلالات خواب

-          انواع سرطانها

را افزایش می دهد. داشتن مقدار زیادی چربی در اطراف شکم (چاقی سیب شکل) بیشترین خطر را برای سلامتی بدن ایجاد می کند.

 

یک، دو، سه، ورزش

ورزش قلب شما را سالم نگه می دارد و رگهای تغذیه کننده قلب شما را در شرایط خوبی نگه می دارد. ورزش:

-          سلامت طولانی مدت شما را تضمین می کند.

-          به شما انرژی بیشتری می دهد

-          کلسترول و فشار خون شما را کنترل می کند

-          به شما کمک می کند تا راحت تر بخوابید

-          خطر حمله های قلبی را کاهش می دهد

-          به کنترل وزنتان کمک می کند

-          عضلات و استخوانهایتان را تقویت می کند

 

اگر شما سابقه یک حمله قلبی را دارید، ورزشهای سبک و ساده به شما کمک می کند تا زودتر بهبود یابید. اگر دیابت دارید، ورزش به کنترل قند خونتان کمک می کند. برای آنکه قلب سالمی داشته باشید، بهترین پیشنهاد این است که روزی 30 دقیقه با سرعت متوسط تا سریع پیاده روی کنید. حتی می توانید این زمان را به 3 پیاده روی 10 دقیقه ای تقسیم کنید.

 

برخیز و مخور غم جهان گذران ...

پژوهشها نشان داده است که کسانی که به افسردگی مبتلا هستند، از اجتماع منزوی هستند و از نظر اجتماعی حمایت نمی شود، بیشتر در معرض خطر بیماری های قلبی هستند. افسردگی ممکن است به روشهای دارویی و غیردارویی درمان شود. اگر فکر می کنید دچار افسردگی هستید و قلبتان را هم دوست دارید، کوتاهی نکنید و سری به یک روانپزشک یا روانشناس بزنید.

/ 1 نظر / 30 بازدید
Mohamad

دوستانتان منتظر شما هستند ... بیا تو فان ، بزرگترین انجمن فارسی جهان با هزاران عضو از تمام نقاط دنیا +چت روم حرفه ای فارسی http://Bia2fun.org ‌ ‌‌ ‌ ‌‌